Eliteseriefotball og Hønefoss har aldri vært synonymt, før nå. Opprykket fra Adeccoligaen har samlet Ringerike, og nå drømmer hønene om å etablere seg i den øverste divisjonen.
Hopp over seksjon - Til hovedinnhold - Topp
HFK - SIF 04.07.10
SIF - FKH (NM) 07.07.10
KIL - SIF 11.07.10
SIF - FKH 18.07.10
Odd - SIF 25.07.10
2007 | 2008 | 2009 | 2010 | januar - februar - mars - april - mai - juni - juli
04.03.2010
Hønefoss er selv i nasjonal målestokk en liten klubb. Mens Strømsgodset tok steget fra en lokal bydelsklubb til en nasjonal toppklubb på 1900-tallet, har Hønefoss ingen stolt kulturarv å se tilbake til. Nå er derimot klubben gitt sjansen til å sette seg selv og byen på kartet, og virkelig ta steget opp fra å være en lite omtralt middelhavsklubb i landets nest øverste divisjon.
Og da er det heller ikke rart at distriktets rike onkler blir fristet til å hive seg på denne medgangsbølgen. For selv om kontrastene mellom Strømsgodset og Hønefoss fortsatt er store, er det lillebror Hønefoss som har vist seg frem som den store overgangsvinneren.
Finanskrisen har fortsatt ikke helt sluppet taket, og da er det et paradoks at lille Hønefoss ser ut til å være så sterkt berustet økonomisk.
Svaret på hvordan Hønefoss har økonomiske muskler til denne kjøpefesten finner vi nettopp gjennom disse rike onklene. Aage Thoresen er AKA-grunder og milliardær, og kanskje Hønefoss sin viktigste økonomiske støttespiller.
Fra før har han satt i gang ny stadion på Ringerrike. Men nå ser vi spiller på spiller presenteres for klubben. Først kapret de Lyn-duoen Obifuele og Agnan. Så hentet de Sogndal-kaptein Rune Bolseth, før de sjokkerte mange ved å hente den islandske landslagsspilleren Kristian Ørn Sigurdsson. Sist i rekken er Erik Hagen fra Vålerenga.
Fornøyd supporterleder
Eirik Halvorsen i Fosseberget, er strålende fornøyd med signeringene til Hønefoss så langt:
”Vi har skaffet oss noen kanonforsterkninger, som gjør oss godt rustet foran sesongen. Obifuele og Agnan er det selvsagt knyttet store forventninger til, mens Rune Bolseth er en spiller som er en god allround spiller. Men signeringen av Sigurdsson viser virkelig at vi mener alvor, for det er en signering av høy kvalitet.”
Skeptikerne ser for seg at Hønefoss fort kan komme til å bli det nye Lyn eller FFK. Halvorsen på sin side frykter ikke at klubben har tatt seg vann over hodet, og stoler på at klubbledelsen har full kontroll på det økonomiske.
”I Hønefoss er vi så heldige at vi har en sterk investorgruppe i ryggen, som skal lønne spillerne og sign on fees, med den betingelse at klubben selv lønner spillerne. Sånn sett er jeg overhodet ikke bekymret for at økonomien skal skli ut”.
Han mener at mange aktører i distriktet ser effekten av å ha et lag i den gjeveste divisjon, og at det betyr mye for klubben.
”Det er nok slik at den effekten av å ha Hønefoss i Tippeligaen, er det mange bedrifter som har fått øynene opp for og derfor ønsker å bidra økonomisk mot profilering. Det er som sagt første gang vi er oppe i den gjeveste divisjonen, og derfor en helt nå verden markedsmessig”.
Flo: Hønefoss gjør det eneste rette
For nøkterne drammensere som nå er inneforstått med Strømsgodset sin ideologi om en nøktern økonomistyring der utvikling av spennende spillere for fremtiden stadig blir mer synonymt med Strømsgodset, er det ganske surrealistisk å se lillebror Hønefoss opptre på den måten de gjør.
Jostein Flo mener Hønefoss var nødt til å bruke penger for å kunne ha mulighet for å overleve årets sesong, men er glad for at hans egen klubb har kommet mye lenger når det gjelder talentsatsing og evnen til å tenke langsiktig fremfor kortsiktig.
”Hønefoss gjør selvsagt det de må i den situasjonen de befinner seg i. De måtte få på plass en sterk sentrallinje, noe de ser ut til å ha klart, og tankegangen deres er ganske parallell med den vi hadde da vi rykket opp for noen år siden. Målet er jo åpenbart å overleve, for å kunne etablere seg. Nå har vi i Strømsgodset endelig havnet i en slik situasjon at vi kan tenke langsiktig. Vi har et utrolig spennende lag, og ikke minst et attraktivt lag. Jeg tror drammenspublikummet vil få mange gode øyeblikk i 2009”, forteller Jostein Flo
Sterk sentrallinje
I vår vurdering av Hønefoss, er vi enige med alle om at Hønefoss har gjort noen viktige signeringer. Spesielt sentrallinja med to gode midtstoppere i Erik Hagen og nyinnvervelsen Ørn Sigurdsson, Obifuele og Bolseth på midten, og Agnan på topp kan vise seg å bli direkte avgjørende for om det blir nedrykk eller ny kontrakt og jubel for Fosseberget. Som med Kongsvinger må vi også her stille spørsmålstegn med bredden i stallen. Med skader og suspensjoner på noen av disse sentrale spillerne, er det ikke lett å se hvem som kan gå inn å bidra på samme måten. Keeperplassen er også en posisjon vi stiller spørsmålstegn med. Nå har de riktignok hentet det amerikanske keepertalentet Clarke, men førstevalget Thomas Solvoll er også svært varierende i prestasjonene.
På papiret har nå Hønefoss kanskje likevel det sterkeste laget av opprykkskandidatene. Men vinterens treningskamper har ikke på noen måte vært oppløftende for Hønefoss, og har slitt voldsomt med å skape det helt store offensivt.
For Hønefoss vil det aller viktigste som sagt være å klare seg i divisjonen. Vi tror klubben kommer til å være i bunnsjiktet denne sesongen. På tross av den offensive innkjøpspolitikken, så er det dermed sagt at man har kjøpt seg ny kontrakt i Tippeligaen.
Selv om Agnan tidvis viste seg frem i Lyn, var han på langt nær noen notorisk goalgetter. Og med Thomas Solvoll som førstevalg bakerst, stiller vi spørsmålstegn ved om de har typene som har matchvinneren i seg.
Svekket klubbfølelse
Den lojale og trofaste klubbspilleren er en stadig mer utdøende rase. I internasjonal målestokk ser vi stadig flere spillere som går under betegnelsen ”klubbhore”. Storheter som Ryan Giggs, Totti, Paolo Maldini, og Steven Gerrard er bevis på at det fortsatt finnes spillere som har sterk klubbfølelse og tilhørighet til klubben sin.
Innenfor for den kategorien kan vi for så vidt plassere Christer Ellefsen når det gjelder norsk fotball. I 10 år har spilleren tjenestegjort for Hønefoss, men ble etter opprykket informert om at han ikke lenger er ønske i klubben.
Slik vi ser det tenker den investorstyrte klubben bare på hvordan man skal forsterke best mulig, og midt oppi det hele så glemmer man klubbsjela. Og klubbfølelsen er en ting man skal være forsiktig å tukle med, for den betyr mye mer enn hva mange tydeligvis tror. Sammen med Lafton var Ellefsen kanskje den fremste kontinuitetsbæreren i klubben, og det er naivt og dumdristig av klubben å være så kyniske. Til sammenlikning så fikk Ousman Nyan i Godset ett år ekstra i klubben, på tross av at alle i det sportslige apparatet var smertelig klar over hvor omfattende skaden hans var. Han kunne ikke trene nærheten av like mye som de andre, og etter kamp trengte kneet opptil 1 ukes hvile. Så hvorfor valgte klubben da likevel å gi yndlingen ny kontrakt? Jo nettopp for å gi noe tilbake til Ousman, for alt han har gitt til klubben.
En ideologi som tydeligvis ikke betyr noe på Ringerike. Og det er synd for fotballen..
Da gjenstår det bare å plassere Hønefoss på tabellen. For Hønefoss blir dette uansett en flott opplevelse, det og for første gang kunne konkurrere med de aller beste. Men klubben har på tross av en sterk investorgruppe i ryggen, ikke de beste forutsetningene for å etablere seg i Tippeligaen. Vi velger derfor å sette hønsa på en 14.plass.
| 1. | |
| 2. | Stabæk |
| 3. | Viking |
| 4. | |
| 5. | Vålerenga |
| 6. | |
| 7. | |
| 8. | |
| 9. | |
| 10. | Start |
| 11. | |
| 12. | Ålesund |
| 13. | Haugesund |
| 14. | Hønefoss |
| 15. | Sandefjord |
| 16. | Kongsvinger |
Artikkelforfatter: Marius Paulsen Andreassen
Forsidefoto/design: Torstein Eriksen